dr hab. Kazimierz Śliwa

Jednostka: Katedra Zarządzania i Edukacji Prakseologicznej


Absolwent Wydzialu Prawa i Administracji Uniwersytetu Wroclawskiego (tzw. niebieski dyplom), doktor nauk ekonomicznych – UMCS w Lublinie (ministerialne wyróżnienie), habilitacja z zarządzania na Uniwersytecie Warszawskim. W latach 1983 – 2005 stały pobyt za granicą, najpierw Meksyk (praca na prestiżowym Universidad de las Americas - Puebla oraz czlonkostwo w Sistema Nacional de Investigadores), potem USA (Texas State Universty System – Sul Ross State University).

Autor lub współautor 9 książek, z których ostatnia (O organizacjach inteligentnych i zlozonych problemach zarządzania nimi) doczekała się w Polsce 2 wydań i ponad 40 artykulow opublikowanych w Polsce i innych krajach. Key-note speaker wielu międzynarodowych sympozjów i konferencji, głównie w USA i Meksyku. Członek wielu międzynarodowych profesjonalnych stowarzyszeń, były lub obecny ekspert w przemyśle, publicznej administracji i szkolnictwie, włączajac w to kilkuletnią praktykę organizacyjnego konsultingu w założonej i prowadzonej doradczej firmie PRISMA TRES (kraje NAFTA). Ekspertyzy i projekty wdrożone z jego inicjatywy zaoszczędziły miastom Puebla i Cuernavaca w Meksyku ponad 60 mln dolarów w latach 1995-1998 (symulacyjne scenariusze zarządzania pitna woda, administrowania stałymi odpadkami w tych miastach oraz geograficzna i zawodowa struktura osadnictwa w Cuernavaca). Ekspert Small Business Administration w Teksasie, USA. Wykładowca i twórca wielu seminariów/warsztatów kierowniczego doskonalenia w Polsce i innych krajach. Dobra lub bardzo dobra znajomość języków, szczególnie języka hiszpańskiego i angielskiego. Wielokrotnie sprawdzona praktyczna znajomość kultury i etyki zarządzania w krajach Ameryki Środkowej i Południowej..

Profesjonalne zainteresowania koncentrują się wokół rozwiązywania problemów i podejmowania decyzji w organizacjach i biznesie, zarówno w ujęciu jakościowym, jak i optymalizacyjnym, ze szczególnym uwzględnieniem tzw. złożonych problemów. Znawca zastosowania komputerów w myśleniu (nie wiecej niż 0.5% użytkowników stosuje PC jako pomoc w myśleniu, co najmniej 99.5% jako narzędzia licząco-pisząco-analitycznego), ze specjalizacją w tzw. wizualnym myśleniu i komputerowym modelowaniu i symulacji problemów (Dynamika Systemów w ujęciu J. Forrestera, Vensim, ithink, Powersim, Stella i inne oprogramowania). Staże/seminaria w tej dziedzinie w MIT, Bentley College, London Business School, Pittsburgh University. Praktyka w stosowaniu tej wiedzy w strategicznym zarządzaniu i marketingu oraz planowaniu. Z życiowej konieczności i zainteresowania popartego praktyką specjalista w międzynarodowym zarządzaniu. Visiting professorships w Belgii i Meksyku.

Prywatnie ojciec 3 już nie dzieci, ale ciągle cieszących oczy osób, jedna z sędziowskimi uprawnieniami w Polsce (nie chce praktykować, dopóki istnieje zagrożenie IV Rzeczpospolitą), inny studiuje biotechnologię w University of Edinburgh, i wreszcie najmłodszy wybiera się na studia w budownictwie (extreme engineering) – chyba też w Szkocji. Wielorakie zainteresowania – dobra muzyka (klasyczna i ta nowsza), dobra książka, ciekawi ludzie, brydż, poker (okazjonalnie) w jego wielu postaciach, szachy, żeglarstwo. Ulubione zwierzę – mój pies (50% pitbul, 50% amstaff).

Nie lubi – misjonarzy i „oszołomów”, osób usilujacych być kimś, kim nie są i nigdy nie będą. Nie znosi ludzi mikrej postury moralnej usiłujących nawrócić innych na swoją wiarę (dla większości stwierdzenie to jest zrozumiale), dlatego konsekwentnie odmawiał swojego nazwiska jednemu z polskich politycznych ugrupowań. Bardzo ceni autentyzm i autentyczność w każdej postaci – cecha ważniejsza od wykształcenia (chociaż to ostatnie jest bardzo przydatne). Z pozoru oschły i na dystans – ale tylko z pozoru... 

Uniwersytet Andrzeja Frycza Modrzewskiego w Krakowie - uafm.edu.pl. Kontakt | Polityka prywatności. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Logotyp funduszy europejskich