dr hab. Mirosław Kwieciński

Jednostka: Dydaktyka » Wydział Zarządzania i Komunikacji Społecznej » Katedra Zarządzania Informacją i Bezpieczeństwem w Biznesie


Kierownik Katedry Zarządzania Informacją i Bezpieczeństwem w Biznesie. Doktor nauk ekonomicznych: Ekonomiczne uwarunkowania racjonalizacji gospodarki wodno-ściekowej w przedsiębiorstwie przemysłowym (Akademia Ekonomiczna w Krakowie, Wydział Ekonomiki Produkcji, 1986), doktor habilitowany nauk ekonomicznych w zakresie nauk o zarządzaniu: Wywiad gospodarczy w zarządzaniu przedsiębiorstwem (Uniwersytet Warszawski, Wydział Zarządzania, 2001).

Zainteresowania badawcze skoncentrowane zasadniczo wokół zarządzania informacją. Twórca i popularyzator polskiej teorii wywiadu i kontrwywiadu gospodarczego jako fundamentalnego narzędzia ekspansji i ochrony zasobów w działalności przedsiębiorstw. Autor pierwszej polskiej monografii z tego zakresu (Wywiad gospodarczy w zarządzaniu przedsiębiorstwem. Wydawnictwo Naukowe PWN, Warszawa – Kraków 1999, s. 168) oraz autor, współautor i współredaktor ponad 40 prac, artykułów i referatów poświęconych problematyce wywiadu gospodarczego i ochrony informacji w procesach zarządzania. Konsultant programu szkolenia nt. wywiadu i kontrwywiadu gospodarczego dla pracowników Biura Kontroli i Bezpieczeństwa PKN ORLEN SA (2009). Twórca koncepcji ideowej oraz wdrożenia procesu gromadzenia, przetwarzania i ochrony informacji w Górnośląskim Zakładzie Elektroenergetycznym S.A. w Gliwicach (1999). Autor opinii dla sejmowej Komisji Handlu i Usług nt. idei oraz kosztów wdrożenia i funkcjonowania polskiego systemu rejestracji w czasie rzeczywistym danych niezbędnych dla tworzenia bazy wiedzy o pojazdach mechanicznych (dokumentacji dowodów rejestracyjnych, 1994).
Propagator oraz entuzjasta idei tworzenia w Polsce nowej nauki o bezpieczeństwie. Organizator dwóch konferencji naukowych (w tym jednej międzynarodowej) w Krakowskiej Akademii im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego, będąc jednocześnie redaktorem naukowym materiałów:
- Zarządzanie przepływem i ochroną informacji w państwie i przedsiębiorstwie (2007),
- Bezpieczeństwo. Wymiar współczesny oraz perspektywy badań (2008).

Inicjator, współtwórca i koordynator programu kształcenia kierunku studiów Bezpieczeństwo Wewnętrzne w Krakowskiej Akademii im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego. Współzałożyciel Międzynarodowego Stowarzyszenia „Edukacja dla Obronności i Bezpieczeństwa” z siedzibą w Krakowie. Członek Rady Programowej Kwartalnika Naukowego „Bezpieczeństwo. Teoria i Praktyka”, wydawanego przez Krakowską Akademię im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego. Inicjator nawiązania nowego kontaktu międzyuczelnianego z Wydziałem Zarządzania Turystyką i Hotelarstwem w Opatiji (Uniwersytet w Rijece, Chorwacja, 2009).
Promotor dwóch prac doktorskich z zakresu nauk o zarządzaniu, 230 prac magisterskich, 260 prac dyplomowych (licencjackich, w tym jednej nagrodzonej nagrodą pieniężną w konkursie „PRAESIGNIS”, organizowanym przez Marszałka Województwa Małopolskiego na najlepszą pracę licencjacką, magisterską i doktorską; tytuł pracy: Polityka gminy w zakresie wspierania sektora małych i średnich przedsiębiorstw na przykładzie gminy Krynica-Zdrój, Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Nowym Sączu, 2004). Recenzent dziewięciu prac doktorskich, w tym jednej niezwykle oryginalnej: Ugrupowanie terrorystyczne jako organizacja ekonomiczna – przyczynek do teorii, Kolegium Gospodarki Światowej Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie, Warszawa 2007, s. 264.
Pasjonat muzyki epoki baroku, muzyki klasycznej, klimatów miasteczek Czech i Chorwacji oraz komedii współczesnej (szczególnie w wydaniu Teatru „Kwadrat”).
Odznaczony Srebrnym Krzyżem Zasługi oraz Medalem Komisji Edukacji Narodowej.

Założyciel i prezes Zarządu Fundacji Instytut Wywiadu Gospodarczego, 2014.

Uniwersytet Andrzeja Frycza Modrzewskiego w Krakowie - uafm.edu.pl. Kontakt | Polityka prywatności. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Logotyp funduszy europejskich