Jednostka: Dydaktyka » Wydział Nauk o Bezpieczeństwie » Katedra Stosunków Międzynarodowych
politolog, specjalista z zakresu bezpieczeństwa narodowego. Stypendysta Departamentu Stanu USA. Członek Rady Naukowej Centrum Badań nad Terroryzmem. Członek Rady Naukowej Programu „Zintegrowana Polityka Bezpieczeństwa” KW Policji w Krakowie. W latach 2014-16 prodziekan Wydziału Nauk o Bezpieczeństwie.
Badacz terroryzmu w perspektywie antropologicznej (religioznawczej i kulturoznawczej), zajmuje się problematyką fundamentalizmu religijnego, konfliktami na Bliskim Wschodzie a także socjologią współczesnego społeczeństwa polskiego oraz bezpieczeństwa publicznego i psychologią ratownictwa.
Autor książek „Terroryzm ponowoczesny - studium z antropologii polityki”, „Fundamenty Europy”, „Cywilizacja – Technika - Ekologia”. Redaktor dwunastu prac zbiorowych: „Czy zmierzch terroryzmu? case studies i wnioski dla Polski”, „Konflikty współczesnego świata Tom I i Tom II”, „Agresja i przemoc”, „Tolerancja i nietolerancja”, „Bogactwo i bieda”, „Moralność i niemoralność”, „Starość i młodość”, „Praca i bezczynność”, „Globalopolis”, „Małopolska w Europie”, „Polityka finansowa jednostek samorządu terytorialnego”. Autor około siedemdziesięciu publikacji w formie artykułów i rozdziałów w pracach zbiorowych, w tym licznych poświęconych problematyce terroryzmu.
Kierował dziesięcioma projektami badawczymi w zakresie badania opinii społecznej. Przez kilkanaście lat wykonywał również zawód dziennikarza.
Odznaczony srebrnym Krzyżem Zasługi za zasługi dla ratownictwa, "Medalem za Ofiarność i Odwagę" nadanym przez Prezydenta RP, złotą i srebrną odznaką ministra sportu „Za zasługi dla sportu”, złotą i srebrną odznaką „Za zasługi dla WOPR”. Wieloletni zawodnik AZS i ratownik WOPR. Uprawiał wyczynowo narciarstwo alpejskie, amatorsko triathlon i biegi przełajowe. Trzykrotnie był brązowym medalistą Mistrzostw Świata Dziennikarzy w narciarstwie, zjechał na nartach z Rysów i z Gerlacha. Honorowy członek British Kapap Association.